Ha csak akkora hitünk lenne a mustármagban, mint egy mustármag, sokkal, de sokkal többször használnánk, és nem csupán fűszerként. A kis aprócska fűszernövény ugyanis, amilyen kicsi, olyan óriási hatással bír, amikor az egészségünk megőrzéséről vagy visszaállításáról van szó.
A mustár igazi elterjedését az amerikai hot-dognak köszönhetjük, pedig már Hippokratész idejében is ismerték, kedvelték és alkalmazták, és nem csupán fűszerként, hanem gyógyító hatása miatt.
Először is, nagyon magas a fehérjetartalma, nagyon gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, fitonutriensekben és antioxidánsokban. Magas az esszenciális zsírsav tartalma, növényi szteroljainak pedig se szeri, se száma. Ezek felszívódásuk során kiszorítják a koleszterin molekulák jó részét a vérből, megakadályozva ezzel azok felszívódását, vagyis hozzájárulnak a koleszterin szint csökkentéséhez.
Az egyik legfontosabb hatóanyaga mégis a mustárolaj-glikozid, és a mirozináz enzim, melyek közösen felelnek a kicsit csípős ízért, és melyeknek rendkívül pozitív hatásuk van a daganatok kialakulásának megelőzésében is.
A mustármag magas szelén és magnéziumtartalma normalizáló hatással van a vérnyomásra, valamit az ízületi gyulladások, a rheumatoid arthritis tüneteit enyhíti.Szinte hihetetlen, de az az aprócska golyó tartalmaz még rezet, vasat, kálciumot és foszfort is. Rostjai segítik a salakanyagok kiürülését, javítják az emésztést.Mivel találunk benne A-vitamint, ezért fogyasztása hozzájárul hajunk minőségének javulásához, mind bársonyosságban, mind sűrűségben. Hidratálja a bőrt, enyhíti a bőrgyulladást, az akné képződését, jó hatással van az ekcémás bőrre, segít megőrizni a fiatalságunkat, csökkenti a migrénes panaszokat.
Használható érelmeszesedés ellen, magas vérnyomásra, anyagcsere zavarokra, epe-és májbántalmak esetében, köszvény ellen.Serkenti a vérkeringést, általános tisztító hatással van az érrendszerre, csökkenti a véralvadást és a vérrögök képződését.
Mivel a fehér mustármagnál nem találhatsz olcsóbb és hatékonyabb méregtelenítőt, ezért mutatunk néhány alkalmazási módszert, mellyel te is kihasználhatod ezt a gigászi erőt.
Szerezz be mustármagolajat, és készíts belőle pakolást! Az alhasi területeken alkalmazva borogatásként serkenti a vérkeringést, méregtelenít, és enyhíti a fájdalmakat, hiszen a mustárolaj a bőrön keresztül is képes kifejteni a hatását. A pakolást nem csak mustárolajjal, hanem őrölt mustármagból készített mustárliszttel is elvégezheted.
Ha a pakolást kiegészíted egy hat-nyolc hetes mustármag kúrával, akkor az még egy esetleges miómára is kedvező hatást gyakorolhat. Trombózis esetében is eredményesen alkalmazható ez a kúra.
A kúra időtartalma: maximum két hónap.
Tennivaló: reggel és este egy csapott teáskanálnyi mustármag fogyasztása egyben, szétrágás nélkül.
A magocskák megtisztítják a bélbolyhokat, és a belőlük kioldódó anyagok segítik azokat a folyamatokat, melyekről az előbb írtunk.
Ha pontokba akarjuk szedni, hogy melyek azok a területek, melyekre valóban rendkívüli hatással van a mustármag, íme a felsorolás:
- Migrénes fejfájás ellen – az omega-3 zsírsav tartalma miatt. A sok mustárt fogyasztók között csökken a migrénes fejfájás.
- A daganatos betegségek megelőzésében betöltött szerepe – ez a szelén tartalomnak és a magas antioxidáns tartalomnak köszönhető. Lassítja a rákos sejtek növekedését.
- Légzőszervi problémákra kiváló – a szelén, a vas, és a réz tartalma miatt.
- Méregtelenítés, természetes zsírégetés – ez a csípős és fűszeres íz sajátossága is, de a magas szelénium és tripofánaminósav miatt van. Jótékonyan hat a májra, kevéssé kívánjuk a cukrot, ha növeljük a mustármag fogyasztásunkat.
- Serkentőleg hat az anyagcsere folyamatokra – a magas rosttartalma okán.
- A magas vérnyomás kiváló ellenszere, és megkönnyebbülést hoz menopauza esetén is.
- Gyulladásgátló – belsőleg a gyomor falának gyulladását enyhítheti. A mustárolajos masszázs enyhíti a reumás és ízületi gyulladásos fájdalmat.
Gyulladásgátló hatása egy szelénnek nevezett ásványi anyagnak köszönhető.A mustárolaj, az egyik legegészségesebb olaj, amivel csak dolgunk lehet, akár külső alkalmazásról, akár fogyasztásról van szó. Mivel azonban nagyon intenzív hatóanyagok vannak benne, ezért érdemes meggyőződnünk arról, hogy nem érzékeny-e a bőrünk rá.
Ha duzzadást, nagyon erős kivörösödést vagy kiütéseket tapasztalunk, azonnal hagyjuk abba az alkalmazását! Ebben az esetben más olajokkal való vegyítése lehet a megoldás.