egészség a természetből

egészség a természetből

A lósóska

2023. szeptember 10. - teki021

A vadspenótként is emlegetett lósóska nem csak saláta alapanyagnak kiváló, gyógynövényként is megállja a helyét. Az amerikai indiánok sebgyógyítónak használták, de a többi jótékony tulajdonságát is igyekeztek kihasználni.

Lósóska: milyen gyógyhatásai vannak? (1.)

A lósóska fokozza a májfunkciókat, elősegíti az emésztést, ezért kiváló méregtelenítő, melyet enyhe hashajtó hatása is támogat. A gyökereit az indiánok emésztési zavarok enyhítésére, illetve hashajtóként alkalmazták, ám ennek a vadon termő gyógynövénynek a leveleit is nagy becsben tartották.

A lósóska (Rumex obtusifolius) gazdag antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású flavonoidokban, tanninokban és B-vitaminokban, utóbbiak az idegrendszer megfelelő működéséhez szükségesek. Emellett ez a gyógynövény az egészséges szívműködéshez elengedhetetlen magnéziumot, valamint vasat, foszfort és kalciumot is tartalmaz. A lósóskában - főként a gyökerében - nagy mennyiségben található rumicin erős antibakteriális tulajdonsággal bír, ezért a rendkívül ellenálló Staphylococcus aureus baktériumot is elpusztítja. A benne rejlő glikozid serkenti az epetermelést, ezáltal javulnak a májfunkciók, és a toxinok gyorsabban távoznak a szervezetből.

Miután a rumicin fertőtlenítő hatású, a növény főzetéből készült borogatás hatékonyan kezeli a különféle bőrgyulladásokat. A borogatás vagy kenőcs csillapítja az égések tüneteit is, hozzájárul a pikkelysömör és az ekcéma gyógyulásához, megakadályozza a nyílt sérülések, tályogok elfertőződését, elhalványítja a zavaró foltokat. Jól használható csaláncsípésre, ehhez a levelével kell bedörzsölni az érintett bőrfelületet. Borogatásának nyugtató hatása van, de kelések kezelésére, csalánkiütésre, viszketésre, rovarcsípésekre, rühesedésre, pattanásos és gyulladt bőrre is remek természetes gyógyír. Praktikus a borogatással egy időben a főzetét is alkalmazni, hiszen így még hatásosabb.

Tegyünk egy bögrébe 1-2 evőkanálnyi lósóskát, Forrázzuk le 2 dl vízzel. 15 perc hagyjuk ázni, majd szűrjük le, és melegen fogyasszuk. Lehetőleg ne ízesítsük, naponta két csészével és lehetőleg éhgyomorra fogyasszuk, ezt követően kb. fél óráig ne együnk, mert így tudja jótékony hatásait a legjobban kifejteni. A lósóska leveleiben oxalátok is találhatók, ezek túlzott és hosszantartó fogyasztása vesekő kialakulásához vezethet.

A középkori Angliában is mágikus erővel ruházták fel a lósóskát, és úgy gondolták, hogy a leveleit segítségül hívhatják a boszorkányok rontása ellen.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása